Zasady przeprowadzania egzaminów doktorskich z języka obcego
Zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami uczelni a także zaleceniami zespołu eksperckiego ds. Polskiej Ramy Kwalifikacji przy Ministrze Szkolnictwa Wyższego i Nauki absolwent studiów II i III stopnia* powinien znać język obcy co najmniej na poziomie B2 według europejskiej skali biegłości językowej (Common European Framework).
W Politechnice Częstochowskiej egzamin doktorski z języka obcego składa się z dwóch części: testu kwalifikacyjnego oraz części ustnej. W części pisemnej testu doktorant winien wykazać się znajomością słownictwa ogólnego i specjalistycznego a także struktur gramatycznych języka docelowego. Szczegółowe komponenty tego testu obejmują:
Rozumienie tekstu czytanego o charakterze naukowym lub quasi naukowym.
Rozpoznawanie struktur leksykalno-gramatycznych w kontekście.
Elementy języka akademickiego.
Znajomość słownictwa ogólnotechnicznego i specjalistycznego.
Test kwalifikujący odbywa się w Studium Języków Obcych PCz.
Zwolnieni z testu mogą być:
Należy mieć na uwadze, iż certyfikat językowy jest ważny przez 4 lata, a posiadanie ważnego dokumentu nie zwalnia z egzaminu ustnego.
Pozytywny wynik z części pisemnej egzaminu jest warunkiem koniecznym aby przystąpić do egzaminu ustnego.
Egzamin ustny odbywa się zazwyczaj na wydziale doktoranta, po ustaleniach Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej z kierownikiem SJO. Egzamin ustny z języka obcego przed obroną pracy doktorskiej sprawdza czynną znajomość języka obcego ogólnego oraz specjalistycznego i składa się z trzech części:
Prezentacji ścieżki zawodowej kandydata oraz głównych tez rozprawy doktorskiej, zastosowanych metod badawczych itp.
Dyskusji na temat tekstu specjalistycznego przygotowanego przez doktoranta. Tekst taki musi być tekstem oryginalnym, tzn. nie tłumaczonym z innego języka, a jego objętość określa się na 8-15 stron.
Rozmowy sprawdzającej ogólną sprawność komunikacyjną doktoranta i dotyczącej typowych sytuacji życia zawodowego, zainteresowań naukowych i poza naukowych, bieżących wydarzeń itp.
Zasady organizacji egzaminu ustnego:
SJO PCz otrzymuje pismo informujące o planowanym egzaminie od Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej.
Termin i miejsce egzaminu ustala się z egzaminatorem z SJO zatwierdzonym do przeprowadzenia egzaminu przez Kierownika Dyscypliny Naukowej.
Tekst obowiązujący na egzaminie ustnym należy dostarczyć egzaminatorowi na minimum 5 dni przed planowanym terminem egzaminu, a także przynieść dodatkowy egzemplarz bezpośrednio na egzamin.
*(Zgodnie z art. 279 ust. 1 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669 z późn. zm.: „Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się na zasadach dotychczasowych, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r. Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) „w Politechnice Częstochowskiej utworzono Szkołę Doktorską, która przejmuje kształcenie doktorantów.”)
Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.