Regulamin egzaminu językowego Erasmus+

Egzaminy językowe kwalifikujące do wyjazdów w ramach programów międzynarodowych (np. Erasmus+)

Egzamin przeprowadzany jest na zlecenie Biura Studentów Zagranicznych. Harmonogram rekrutacji oraz poziom egzaminu ustala zamawiający.

Egzamin odbywa się na poziomie B2 (Erasmus+ – studia i praktyki) zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

Zakres tematyczny egzaminu określony jest w programie nauczania na poziomie B2, który jest dostępny na stronie www.sjo.pcz.pl.

 

Struktura egzaminu:

Część pisemna (komputerowa lub tradycyjna) trwa 90 minut i obejmuje 130 punktów. Składa się z następujących elementów:

Słuchanie (40 punktów): 1-2 teksty wraz z zadaniami sprawdzającymi umiejętność rozumienia ze słuchu.

Tematyka tekstów: wypowiedzi lub dialogi dotyczące życia akademickiego, zawodowego, nauki i technologii, a także języka używanego w środowisku pracy.

Typy ćwiczeń: m.in. prawda/fałsz, łączenie, uzupełnianie luk, wybór odpowiedzi.

Czytanie (40 punktów): 1-2 teksty wraz z zadaniami sprawdzającymi umiejętność rozumienia tekstu pisanego.

Tematyka tekstów: artykuły popularno-naukowe, zawodowe, dotyczące życia studenckiego (ogłoszenia, broszury, dokumenty, formularze, artykuły itp.).

Typy ćwiczeń: m.in. prawda/fałsz, wybór odpowiedzi, krótka odpowiedź na pytanie, łączenie/wyszukiwanie informacji w tekście.

Leksyka i Gramatyka (20 punktów)

Pisanie (30 punktów)

 

Część ustna trwa około 7-10 minut, a maksymalna liczba punktów to 20. Studenci odpowiadają indywidualnie lub w parach, bez wcześniejszego przygotowania. Część ustna składa się z:

Autoprezentacji (3-4 minuty): Zawiera informacje o kierunku studiów, wydziale, specjalizacji oraz krótkie przedstawienie uczelni, na którą student planuje wyjazd. (Student musi przygotować autoprezentację przed egzaminem!)

Wypowiedzi na wylosowane pytanie: Reakcja lub opinia na temat wylosowanego zagadnienia, lub dialog dotyczący rozwiązywania problemu bądź sytuacji z życia studenckiego.

Ocena części ustnej uwzględnia: adekwatność, spójność i płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną i leksykalną oraz wymowę.

Z egzaminu można uzyskać maksymalnie 150 punktów. Warunkiem zaliczenia egzaminu jest przystąpienie do obu części – pisemnej i ustnej – oraz uzyskanie przynajmniej 50% punktów w każdej z nich.

Wyniki egzaminu są ogłaszane przez Biuro Studentów Zagranicznych oraz koordynatorów wydziałowych zgodnie z harmonogramem rekrutacji na dany rok akademicki.

Egzaminami w ramach programów międzynarodowych zajmują się: mgr Aneta Kot oraz mgr Joanna Pabjańczyk-Musialska.

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Logo Politechnika Częstochowska uczelnią dostępnąPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej